Arnica – naturalny preparat przeciwzapalny. Korzyści i skutki uboczne

Arnica jest jednym z najpopularniejszych środków przeciwbólowych stosowanych w medycynie naturalnej.

Ból może pojawić się w każdym momencie życia, jednakże jego złagodzenie nie zawsze jest łatwe. Środki przeciwbólowe również swoje skutki uboczne mają – zarówno te na receptę, jak i bez.

Tutaj z pomocą przychodzi naturalna alternatywa, jaką jest Arnica.

Arnica – Czym jest?

Jest kwitnącą byliną, która rośnie w Europie i na Syberii. Można ją znaleźć również w niektórych zakątkach Ameryki Północnej. Ma okrągłe łodygi, jasnozielone liście i żółto-pomarańczowe kwiaty przypominające stokrotkę. I faktycznie, jest z nią najbardziej spokrewniona.

Ale nie to nas interesuje. Ważniejszy jest fakt, że suszone kwiaty są używane w celach leczniczych od setek lat. Głównym składnikiem aktywnym, któremu zawdzięczamy korzyści zdrowotne, jest związek chemiczny o zgrabnej nazwie lakton seskwiterpenowy. Znany jest on ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Jednakże w czystej postaci Arnica jest toksyczna, przez co jest uważana za niebezpieczną przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Z tego względu stosuje się mocno rozcieńczoną arnikę w lekach homeopatycznych, by czerpać z niej korzyści eliminując skutki uboczne.

Arnica jest rośliną, która rośnie w Europie i na Syberii.

Arnica – Korzyści

No właśnie, i do czego ta kochana roślinka może się przysłużyć? Oto co na jej temat mówią badania.

  • Łagodzi bóle stawowe – podstawowe zastosowanie omawianej byliny to działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Arnica stosowana w formie żelu dwa razy dziennie przez 3 tygodnie zmniejsza ból i sztywność u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Możemy przypuszczać, że w formie wlewów dożylnych jej działanie znacząco wzrasta, choć potrzebne są dalsze badania na ten temat.
  • Wspomaga wzrok – wczesne badania pokazują, że przyjmowanie arniki przez pół roku zmniejsza objawy u osób z zaburzeniami widzenia, które były spowodowane cukrzycą.
  • Zmniejsza DOMSY – biegacze stosujący arnikę odczuwają zmniejszony ból mięśni (popularne „zakwasy”) już po trzech dniach od rozpoczęcia treningów biegowych w porównaniu do sportowców z grupy kontrolnej.
  • Redukuje ból po operacji – arnica stosowana doustnie zmniejsza nieznacznie ból pooperacyjny. I tu ponownie brakuje badań odnoszących się do kroplówek, ale zwiększona wchłanialność prawdopodobnie znacząco zwiększy działanie przeciwbólowe.

Niektóre badania obejmują również zmniejszenie trądziku czy żylaków. Korzyści mogą odnotować również osoby ze spierzchniętymi ustami, podrażnionym gardłem, czy ludzie ukąszeni przez owady. Potrzebne są jednak dalsze badania, by jednoznacznie określić rezultaty.

Skutki uboczne

W większych ilościach można doświadczyć szeregu skutków ubocznych, takich jak wymioty, biegunka, duszności, tachykardia czy nadciśnienie.

Ale bez obaw – arnica dostępna w obiegu jest stosowana wyłącznie jako składnik produktów homeopatycznych. Takie preparaty są bardzo rozcieńczone, co niweluje potencjalne skutki uboczne.

Czyli streszczając – wlewy dożylne czy suplementy są bezpieczne, ponieważ preparaty są mocno rozcieńczone. Natomiast jedzenia suszonych kwiatów stanowczo odradzamy 🙂

Przed zastosowaniem arniki skontaktuj się z lekarzem, szczególnie jeśli zamierzasz leczyć choroby.

Podsumowanie

Arnica to roślina od wieków stosowana w medycynie naturalnej.

Ma szczególne zastosowanie w leczeniu zapaleń stawowych. Wykazuje również działanie przeciwbólowe, które mogą wykorzystać zarówno sportowcy, jak i osoby chore.

Arnica dostępna jest również w naszej ofercie – w postaci wlewów dożylnych, cechujących się największą skutecznością.

Źródła:
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-721/arnica
Tuten C and McClung J. Reducing muscle soreness with Arnica montana: Is it effective? Alternative and Complementary Therapies 1999;5(6):369-372
Tveiten, D., Bruseth, S., Borchgrevink, C. F., and Lohne, K. [Effect of Arnica D 30 during hard physical exertion. A double-blind randomized trial during the Oslo Marathon 1990]. Tidsskr.Nor Laegeforen. 12-10-1991;111(30):3630-3631. View abstract
Schmidt, T. J., Stausberg, S., Raison, J. V., Berner, M., and Willuhn, G. Lignans from Arnica species. Nat Prod Res 5-10-2006;20(5):443-453.
Schmidt C. A double-blind, placebo-controlled trial: Arnica montana applied topically to subcutaneous mechanical injuries. J of the American Institute of Homeopathy 1996;89(4):186-193.Barnes, J., Resch, K. L., and Ernst, E. Homeopathy for postoperative ileus? A meta-analysis. J Clin Gastroenterol 1997;25(4):628-633.
Albertini H and Goldberg W. Bilan de 60 observations randomisees. Hypericum-arnica contre placebo dans les nevralgies dentaires. Hom Franc 1984;71:47-49.