Chlorek sodu – korzyści i zastosowanie

Chlorek sodu w postaci 0,9% roztworu stanowi idealną bazę do kroplówki.

W poprzednim artykule pisaliśmy o glukozie, która również jest fundamentem wlewów. Jeżeli glukoza jest królową, to chlorek sodu jest bez wątpienia królem kroplówki.

Sprawdźmy, dlaczego znalazł on takie zastosowanie.


Czym jest chlorek sodu?

Chlorek sodu to najzwyczajniej w świecie zwykła sól. W odpowiednim stężeniu (0,9%) jest bazą do kroplówek. Nasze ciało używa go do:

  • transportu i absorbowania składników odżywczych

Sód i chlorek odgrywają ważną rolę w jelicie cienkim, gdzie pomagają wchłonąć aminokwasy, wodę czy glukozę. Gdy chlorek jest w postaci kwasu solnego (wodór i chlorek), jest również składnikiem soku żołądkowego. Pomaga organizmowi trawić i wchłaniać składniki odżywcze.

  • regulacji ciśnienia krwi oraz płynów

Nerki, mózg i nadnercza współpracują ze sobą, aby regulować ilość sodu w organizmie. Sygnały chemiczne mówią nerkom jak mają zarządzać wodą. Dzięki czemu może być ona ponownie wchłonięta do krwioobiegu lub wydalona w postaci moczu.

Kiedy we krwi jest za dużo sodu, mózg sygnalizuje nerkom, aby uwolniły więcej wody do krwiobiegu. Prowadzi to do zwiększenia objętości i ciśnienia krwi. Mniejsze spożycie sodu prowadzi do mniejszego wchłaniania wody do krwiobiegu, przez co rezultatem jest niższe ciśnienie krwi.

Ponadto chlorek sodu odpowiada za przewodzenie sygnałów nerwowych czy rozluźnienie mięśni.

Konieczna jest oczywiście odpowiednia ilość, ponieważ zarówno nadmiar, jak i niedobór jest dla nas szkodliwy.

Chlorek sodu odpowiada za przebieg wielu procesów w organizmie.

Zastosowanie

Co ciekawe, roztwór soli stosowany jest nie tylko w celu eliminacji odwodnienia i przywrócenia równowagi elektrolitowej.

  • W postaci kropel do nosa zmniejsza zatkanie i utrzymuje wilgotność w jamie nosowej,
  • Krople do oczu zmniejszają zaczerwienienie, łzawienie i suchość gałki ocznej,
  • Wdychanie chlorku sodu wspomaga tworzenie śluzu, którego można następnie odkaszlnąć,
  • Stosowany jest jako środek dezynfekcyjny.

Należy pamiętać, że do różnych celów medycznych roztwór będzie słabszy bądź silniejszy. Sól używana do różnych celów może zawierać inne związki chemiczne, bądź dodatki. Dlatego należy stosować wyłącznie wyroby medyczne i tylko pod nadzorem lekarza.

Podsumowanie

Chlorek sodu jest odpowiedzialny za przebieg wielu procesów w organizmie. W postaci 0,9% roztworu stosowany jest jako baza do kroplówek, w której znajdują się również inne substancje czynne.

Większość ludzi przekracza jednak dzienne zapotrzebowanie na sól. Z tego względu w roztworze do kroplówki dodaje się małą ilość, by jedynie umożliwić bezproblemowy przebieg wszystkich procesów zachodzących w organizmie.

Oprócz tego, roztwór 0,9% NaCl ma przede wszystkim funkcję nawadniającą, co skutkuje lepszym poczuciem – szczególnie jeśli podawany jest drogą dożylną.