Dożylna regulacja płynów – jak pokonujemy siłę grawitacji?

Dożylna regulacja płynów polega na kontrolowaniu ilości płynu, który jest podawany dożylnie.

Jak wiedzą pacjenci Kroplówki, preparaty są podawane z opakowania połączonego cienką rurką bezpośrednio z żyłą.

Tempo przepływu płynów jest ręcznie regulowane w rurce. Bez tego preparatami rządziłaby jedynie siła grawitacji, co mogłoby spowodować otrzymanie zbyt dużej lub zbyt małej dawki.

Dożylna regulacja płynów w praktyce

Kroplówki są stosowane z wielu różnych względów. Klinika pełna schorowanych ludzi coraz bardziej odchodzi w świadomości ludzi.

Prawdą jest, że kroplówka jest cennym wsparciem w przypadku chorób oraz różnych dolegliwości. Jednakże stosuje się ją również w celu nawodnienia po nadmiernej aktywności lub zbyt dużej ilości alkoholu. Korzyści odniosą również sportowcy, osoby odchudzające się, a także kobiety chcące jak najdłużej zachować młody wygląd.

Powodów jest wiele, jednakże w zależności od substancji, dożylna regulacja płynów jest kluczem, by zmaksymalizować efekty.

Wiek, waga, stan zdrowotny oraz podawany preparat to główne czynniki składające się na to, w jakim tempie należy podawać wlewy dożylne.

Zarówno zbyt wolne, jak i zbyt szybkie tempo może prowadzić do powikłań, czego najczęściej doświadczają amatorzy wykonujący wlewy dożylne na własną rękę.


Jak przebiega kroplówka?

W przypadku chorych osób, lekarz określa szybkość oraz rodzaj płynu, który będzie wykorzystywany we wlewie.

Następnie w naszej klinice odbywa się miejscowa dezynfekcja skóry w zgięciu łokciowym lub innym dogodnym miejscu, a następnie wkłuwamy cewnik.

Jest to najtrudniejsza część kroplówki, lecz dobre wkłucie jest praktycznie bezbolesne, o czym przekonują się nasi pacjenci 🙂

Następnie dostosowujemy szybkość przepływu i regularnie je sprawdzamy podczas wlewu.


Powikłania

Przede wszystkim – nasz zespół nieustannie czuwa, czy tempo podanej kroplówki jest prawidłowe.

Najczęściej powikłania pojawiają się w przypadku niekontrolowanych, amatorskich wlewów dożylnych.

Jak już wspomnieliśmy, płyn można podawać za szybko, jak i za wolno.

Groźniejsza jest pierwsza sytuacja, ponieważ nadmierna podaż płynów może prowadzić do przeciążenia, co objawia się bólem głowy, wysokim ciśnieniem krwi, problemami z oddychaniem, a nawet uczuciem lęku.

Zbyt mała szybkość jest łagodniejsza i zależy od osoby oraz podawanej substancji. Zazwyczaj, jeśli pacjent nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, których potrzebuje, może nie reagować na kroplówkę tak optymalnie.

Kiedy wysokie tempo może prowadzić do niepożądanych objawów, zbyt niskie tempo może wpływać na efektywność wlewów dożylnych.


Podsumowanie

Profesjonalne podawanie kroplówki drogą dożylną jest powszechne i bardzo bezpieczne.

Dożylna regulacja płynów odgrywa ważną rolę, by uniknąć powikłań, powstałych wskutek niekontrolowanych, „piwnicowych” kroplówek.

Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie tempo nie jest pożądane, dlatego konieczna jest ciągła obserwacja oraz kontrola podczas zabiegu.