Glukoza – fundament skutecznej kroplówki. Korzyści i działanie

Glukoza nie kojarzy się z żadną niezwykłą substancją.

Wielokrotnie opisywaliśmy na blogu preparaty, które podnoszą wytrzymałość lub leczą choroby. Nie zapominajmy jednak o glukozie – fundamencie, który stanowi bazę do wszystkich kroplówek.

To ona odpowiada za nawodnienie i dobre samopoczucie bezpośrednio po kroplówce. W tym artykule przyjrzymy się królowej kroplówek – glukozie.


Czym jest glukoza?

Najprościej mówiąc, jest to cukier we krwi. To najprostszy węglowodan, przez co nazywany jest cukrem prostym. Nie mylmy jej z cukrem stołowym – który jest sacharozą (mieszanką glukozy i fruktozy).

Fundamenty pod swoim domem odczuwasz dopiero podczas trzęsienia ziemi. Tak samo jest z glukozą – kiedy ilość jest optymalna, zapominamy o niej. Ale kiedy dochodzi do nieprawidłowego poziomu, w organizmie szybko pojawiają się zauważalne objawy.

Dlaczego glukoza jest tak ważna? Ponieważ jest głównym paliwem dla naszego organizmu! Pozyskujemy ją w zasadzie ze wszystkiego – warzyw, owoców czy zbóż. Organizm w warunkach niedoboru może wytworzyć ją sam z aminokwasów, glicerolu czy mleczanów.

W kroplówkach stosujemy 5% roztwory glukozy, by dzięki odpowiedniej osmolarności stworzyć płyn izotoniczny. Mówiąc po chłopsku, jest to „zagęszczenie” podobne do naszych płynów ustrojowych, co zapewnia najszybszy przypływ energii.

Szeroko reklamowe napoje izotoniczne mają tę właściwość, że również zawierają 4-8 g cukru na 100 ml. Jeżeli miałaby mniej niż 4g, mówimy o napojach hipotonicznych – glukoza jest szybko wchłaniana, ale moglibyśmy dostarczyć jej więcej. Jeżeli więcej niż 8 g – dostarczamy dużo glukozy, ale przez zbyt duże zagęszczenie wchłanianie jest wolniejsze, bo dla organizmu to już jest papka, a nie woda z odrobinką glukozy 🙂

Glukoza jest cukrem występującym we krwi

Jak przetwarzamy glukozę?

Kiedy jemy lub przyjmujemy glukozę wraz z kroplówką, nasze ciało natychmiast zaczyna pracować nad metabolizowaniem glukozy.

Enzymy rozpoczynają proces rozkładu z pomocą trzustki. Kiedy jemy, wydziela ona insulinę, aby poradzić sobie z rosnącym poziomem cukru we krwi.

Następnie glukoza zużywana jest na procesy energetyczne lub odkładana w postaci tkanki tłuszczowej. Ale spokojnie – dopóki energia potrzebna do życia nie jest mniejsza od energii dostarczanej z glukozą, nie musimy obawiać się przyrostu tłuszczyku 🙂


Co w przypadku zbyt niskiego poziomu?

Poziom glukozy jest uważany za zbyt niski, gdy spada poniżej 70 mg/dL. Ten stan jest również znany jako hipoglikemia i może być bardzo poważny. Hipoglikemia może wystąpić w wielu przypadkach. Najczęściej wtedy, gdy osoby chore na cukrzycę pomijają leki, a także gdy ludzie jedzą mniej niż normalnie i nadmiernie ćwiczą. Poziom cukru we krwi może również spadać po obfitym posiłku, a także w przypadku niektórych chorób.

Wiąże się to z osłabieniem, sennością, a nawet utratą przytomności. Dlatego kroplówki z glukozą powodują często natychmiastową poprawę – niezależnie czy mamy do czynienia ze sportowcem czy osobą chorą.

Szybki wzrost energii i dobre samopoczucie wiąże się również z nawodnieniem, o którym często zapominamy. W przypadku podania dożylnego, omijamy absorpcję jelitową, przez co efekt jest natychmiastowy.


Zbyt wysoki poziom cukru

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi, zwany również hiperglikemią, to stan w którym insulina nie radzi sobie z wpakowaniem cukru do komórek. Dzieje się tak podczas cukrzycy typu 2. Jeżeli mamy do czynienia z typem 1, insulina nie jest w ogóle wytwarzana.

Wysoki poziom cukru jest równie niebezpieczny jak niski i prowadzi do wielu problemów – takich jak neuropatia, choroby serca, ślepota, kwasica ketonowa, a nawet śpiączka.

Dlatego u cukrzyków istotna jest nieustanna kontrola poziomu cukru we krwi pod okiem lekarza. W świecie kroplówek również znaleźliśmy na to rozwiązanie – 0,9% roztwór soli, który również stanowi idealną bazę do wlewów dożylnych. Wtedy poziom cukru we krwi nie podnosi się. Opiszemy go w kolejnym artykule.


Podsumowanie

Glukoza w formie 5% roztworu stanowi bazę do kroplówek. Dzięki temu zapewniamy odpowiednie nawodnienie oraz najszybszy możliwy przypływ energii.

To w niej rozpuszczane są inne substancje czynne, takie jak kwas ALA czy magnez. Stanowi ona fundament skutecznej kroplówki.

W przypadku osób, które muszą kontrolować poziom cukru we krwi, stosujemy zamiennik – 0,9% NaCl.