Kroplówka AOCT (arginina, ornityna, cytrulina, tauryna) - sprawdź!
Facebook Instagram

Kroplówka AOCT (arginina, ornityna, cytrulina, tauryna)

Potrzebujesz dodatkowej energii podczas treningu? Zbyt szybko pojawia się zmęczenie i wyczerpanie? Nasza kroplówka AOCT zawiera w swym składzie cztery aminokwasy: argininę, ornitynę, cytrulinę oraz taurynę. Jest to zestaw szczególnie polecany dla sportowców i osób wykonujących ciężki wysiłek fizyczny. Trzy aminokwasy tego zestawu uczestniczą w cyklu mocznikowym, który ma za zadanie usunąć z organizmu trujący amoniak, jednak oprócz tego pełnią także inne funkcje. 

Arginina

Arginina jest aminokwasem endogennym, co oznacza, że nasz organizm potrafi go samodzielnie syntezować. Suplementy z argininą są bardzo popularne wśród sportowców, ponieważ powodują zwiększenie poziomu tlenku azotu. Jak to się dzieje i dlaczego jest to tak pożądane? Aminokwas ten jest bezpośrednim substratem dla ważnego w tym procesie enzymu – syntazy tlenku azotu. Tlenek azotu jest prostą cząsteczką, która spełnia w organizmie szereg ważnych funkcji. Wpływa między innymi na działanie układu odpornościowego, pełni rolę neuroprzekaźnika, hamuje agregację komórek krwi, ale przede wszystkim reguluje napięcie naczyń krwionośnych, co bezpośrednio oddziałuje na ciśnienie tętnicze krwi.

 

Publikacje naukowe twierdzą, że arginina usprawnia przepływ krwi przez mięśnie szkieletowe, zwiększając ich wydajność. Dzięki suplementacji wydłuża się również czas, po którym odczuwalne zacznie być zmęczenie. Istnieją także przesłanki, że arginina przyczynia się do zwiększenia poziomu hormony wzrostu, co wspomaga budowę masy mięśniowej. Należy podkreślić, że doustna suplementacja skutkuje słabszymi efektami, gdyż aminokwas ten słabo wchłania się poprzez jelita. Maksymalne korzyści z podaży argininy można osiągnąć poprzez kroplówkę AOCT.

Ornityna

Ornityna to aminokwas niebiałkowy – nie jest składnikiem białek powstających w organizmie człowieka. Uczestniczy on jednak, razem z argininą i cytruliną, w cyklu mocznikowym. Stężenie ornityny jest czynnikiem kontrolującym szybkość całego cyklu, co oznacza, że powinniśmy szczególnie dbać o jej podaż. Ten aminokwas jest bardzo ważny w przypadku chorób charakteryzujących się podwyższonym stężeniem amoniaku, co przykładowo ma miejsce w encefalopatii wątrobowej. Suplementacja ornityny ma udowodnioną skuteczność we wspomaganiu terapii przewlekłych chorób wątroby. Dzięki zmniejszeniu poziomu krążącego we krwi amoniaku, zapobiega uszkodzeniom w obrębie układu nerwowego.

Działanie ornityny także może być przydatne dla sportowców. Długotrwały wysiłek fizyczny powoduje zwiększenie stężenia amoniaku, które jest główną przyczyną odczuwanego zmęczenia. 

Cytrulina

Metabolizm cytruliny jest ściśle związany z argininą, ponieważ 80% cytruliny ulega przemianie w nerkach do argininy. Jest to kolejny sposób na zwiększenie poziomu tlenku azotu oraz usprawnienie detoksykacji organizmu. Suplementacja cytruliny również przyczynia się do redukcji zmęczenia, a także poprawia wytrzymałość zarówno podczas wysiłku tlenowego, jak i beztlenowego. Publikacje naukowe wskazują, że podaż tego aminokwasu zmniejsza potreningowy ból mięśni aż o 40%. Dodatkowo, suplementacja cytruliny połączona z intensywnym wysiłkiem fizycznym, jest w stanie zwiększyć wydzielanie hormonu wzrostu.

Tauryna

Największe stężenie tego aminokwasu odnotowuje się w mózgu, siatkówce, mięśniach szkieletowych oraz w sercu. Tauryna jest jednym z głównych neuroprzekaźników hamujących w układzie nerwowym, dzięki czemu może wykazywać łagodne działanie przeciwlękowe. W obrębie mózgowia wykazuje też działanie neuroprotekcyjne i neuromodulujące. Szczególnie duże stężenie tauryny występuje w siatkówce, gdzie chroni ona nasz wzrok przed negatywnym skutkiem promieniowania ultrafioletowego. Aminokwas ten chroni również siatkówkę przed podwyższonym poziomem glukozy, co przeciwdziała wystąpieniu retinopatii cukrzycowej. 

 

Tauryna odznacza się działaniem podobnym do przeciwutleniaczy, przeciwdziałając wystąpieniu stresu oksydacyjnego, zwłaszcza w obrębie mięśnia sercowego. W przypadku epizodów niedokrwienia serca, tauryna zmniejsza zasięg następujących uszkodzeń. Związek ten zmniejsza obciążenie serca, głównie dzięki działaniu diuretycznemu, modulowaniu skurczu naczyń krwionośnych czy działanie antagonistyczne do angiotensyny II. Tauryna zawarta w kroplówce AOCT będzie idealnym czynnikiem prozdrowotnym dla osób, które są zagrożone chorobami sercowo-naczyniowymi.