Kroplówka kurkumina - działanie przeciwzapalne i prozdrowotne
Facebook Instagram

Kroplówka kurkumina

Każdy zapewne kojarzy żółto-pomarańczową przyprawę kuchni indyjskiej – kurkumę. Jest ona otrzymywana z ostryżu długiego (Curcuma longa), rośliny, która rośnie w dalekiej Azji. Była ona znana i wykorzystywana w starożytnej medycynie chińskiej i indyjskiej, głównie do leczenia niestrawności, kolek czy bólu zębów. Dziś już wiemy, że za prozdrowotne działanie tej przyprawy odpowiada jej główny związek aktywny – kurkumina. W ciągu ostatniego dziesięciolecia można było zaobserwować niesamowity wzrost popularności tego związku. Wszystko to dzięki setkom publikacji naukowych, które udowadniają jej niesamowite właściwości. Okazuje się, że kroplówka z kurkuminą jest najlepszą formą suplementacji, ponieważ związek ten bardzo źle wchłania się przez układ pokarmowy. Warto poznać chociaż niektóre z działań kurkuminy, by z pełną świadomością zadbać o swoje zdrowie.

Działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne kurkuminy

Powszechnie wiadomo, że stres oksydacyjny jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Odpowiedzialne za te zjawisko są wolne rodniki, które występując w nadmiarze, powodują uszkodzenia białek, lipidów, a nawet DNA. Kurkumina należy do grona antyoksydantów, które neutralizują działanie wolnych rodników tlenowych i azotowych, a jej aktywność może być porównywalna do witaminy C i witaminy E. Dzięki wymiataniu rodnika ponadtlenkowego czy hydroksylowego, zapobiega ona uszkodzeniom tkanek. Ponadto, badania naukowe wskazują, że kurkumina wpływa na indukcję genów dla enzymów takich jak: dysmutaza ponadtlenkowa czy peroksydaza glutationowa, które także przyczyniają się do wymiatania wolnych rodników.

Wraz z działaniem antyoksydacyjnym kurkuminy, wiąże się silne działanie przeciwzapalne. Właściwość ta wynika z wielokierunkowego działania na szlaki sygnalizacyjne zaangażowane w rozwój stanu zapalnego. Związek ten hamuje aktywację NF-кB – głównego czynnika transkrypcyjnego, który reguluje ekspresję genów odpowiedzialnych za cytokiny prozapalne. Ponadto, kurkumina obniża wydzielanie związków prozapalnych takich jak IL-1, IL-6 czy IL-8. Wiadomo także, że wpływa hamująco na syntezę cyklooksygenazy-2, która jest enzymem uczestniczącym w produkcji pochodnych kwasu arachidonowego (prostaglandyn czy tromboksanów). Kroplówka z kurkuminy posiada więc udowodnione naukowo działanie, które może być zbawienne w wielu schorzeniach.

Kroplówka Kurkumina w prewencji chorób nowotworowych

Choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów w Polsce, zaraz po schorzeniach sercowo-naczyniowych. Nic więc dziwnego, że naukowcy nie ustają w walce o znalezienie złotego środka, który umożliwi zapobieganie tym chorobom. Istnieją wiarygodne przesłanki, że kurkumina może zapobiegać nowotworzeniu na kilku płaszczyznach. Potrafi ona pośrednio indukować gen p53, który zaangażowany jest w procesy naprawcze DNA oraz stabilizuje cykl komórkowy. Kurkumina wywiera również wpływ na relację między TNF-a i NF-kB, poprzez skuteczne hamowanie jedynie tego drugiego białka. Brak redukcji stężenia TNF-a wiąże się ze zwiększoną indukcją śmierci nieprawidłowych komórek nowotworowych. Publikacje naukowe wspominają, że kurkumina może działać synergistycznie z lekami przeciwnowotworowymi, zwiększając ich działanie. Ma to miejsce między innymi w przypadku raka piersi i stosowania taksolu bądź herceptyny. Kurkumina hamuje również proces powstawania nowych naczyń krwionośnych, które są konieczne do dalszego wzrostu guza nowotworowego. Mechanizm ten przyczynia się też do późniejszego przerzutowania.

Z pewnością czeka nas jeszcze wiele obiecujących odkryć w tym temacie, ponieważ nie poznaliśmy jeszcze wszystkich tajemnic kurkuminy. Jednak wiadomo już teraz, że suplementacja kurkuminą może stanowić część profilaktyki przeciwko nowotworom takich narządów jak żołądek, wątroba czy jelito grube.

Skuteczna pomoc w schorzeniach neurodegeneracyjnych

Schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona czy Alzheimera, stanowią poważny problem społeczny. Niestety, do dzisiaj nie odkryto skutecznego sposobu na ich wyleczenie. W świetle najnowszych badań, kurkumina stanowi nadzieję na skuteczną prewencję i terapię tych chorób. 

W przebiegu choroby Alzheimera obserwuje się złogi beta-amyloidu – nieprawidłowego białka, które powoduje stopniową degradację tkanki mózgowej. Okazuje się, że kurkumina jest w stanie hamować agregację beta-amyloidu, dzięki czemu stanom zapalnym w obrębie neuronów. Związek ten jest również zdolny do chelatacji wolnych jonów miedzi i cynku, które mogą indukować agregację beta-amyloidu. Kroplówki z kurkuminy mogą być więc składową prewencji lub działać wspomagająco u chorób cierpiących na chorobę Alzheimera. Warto również wspomnieć o najnowszych badaniach naukowych, które opisują pozytywny wpływ kurkuminy na chorobę Parkinsona. Okazuje się, że alfa-synukleina – białko, które bierze udział w patomechanizmie tej choroby, jest silnie wiązane właśnie przez kurkuminę. Zapobiega ona nieprawidłowemu fałdowaniu się alfa-synukleiny i jej wiązaniu z innymi białkami.