Solcoseryl – sprawdź w czym może Ci pomóc!

Solcoseryl to substancja, która przez ostatnie lata cieszy się dużą popularnością.

Od początku stosuje się go w szpitalach, u pacjentów wymagających szybszej regeneracji – na przykład w przypadku oparzeń.

Jednakże coraz częściej solcoseryl podaje się sportowcom, w celu szybszej odbudowy sił po treningu.

W tym artykule weźmiemy pod lupę działanie oraz skutki uboczne solcoserylu.


Czym jest solcoseryl?

Solcoseryl jest bezbiałkowym dializatem z krwi cieląt, który zawiera wiele składników o małej masie cząsteczkowej.

Sprzedawany jest jako lek na receptę i podawany domięśniowo i dożylnie, a także w formie maści.

Stosowany jest szpitalnie u osób, które potrzebują zwiększonej regeneracji. Dlatego używany jest w przypadku oparzeń, odleżyn, odmrożeń, zaburzeń krążenia i odżywiania, polineuropatii cukrzycowej, przeszczepu skóry czy upośledzonego gojenia się ran.


Solcoseryl – działanie

Jego główne działanie opiera się na dwóch filarach: zwiększa pobór tlenu przez tkanki, a także poprawia transport glukozy przez błonę plazmatyczną.

Na tych fundamentach solcoseryl buduje wiele korzyści dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim przyspiesza procesy naprawcze, co przekłada się zarówno na krótszy pobyt w szpitalu, jak i lepsze wyniki sportowe.

Dodatkowo zwiększa dzielenie się komórek oraz nasila syntezę białek, co przynosi ulgę osobom z przewlekłymi bólami stawów. Solcoseryl może odwrócić niektóre skutki związane z otyłością poprzez poprawę gospodarki cukrowej np. redukując glikację kolagenu.

Z tego względu stosuje się ten związek również w przypadku cukrzycy typu 2 – w celu zwiększenia wrażliwości na insulinę. Takie działanie pożądamy również w sportach sylwetkowych, gdzie wysoka insulinowrażliwość wspiera budowę czystej masy mięśniowej.

Zwiększone wykorzystanie tlenu pozwala odczuć poprawę bezpośrednio podczas treningu – redukując zmęczenie i zwiększając wydolność organizmu. Prawdopodobnie przyczynia się do tego również zwiększony rozkład mleczanu.

Solcoseryl przyczynia się do poprawy wyników sportowych.

Skutki uboczne

Działania niepożądane występują bardzo rzadko i mogą obejmować bóle głowy, nudności i zaburzenia widzenia.

Warto dodać, że jest to lek na receptę, a więc jego działanie jest bardzo widoczne. Z tego względu mogą wystąpić inne skutki uboczne, w zależności od organizmu. Uważać powinny szczególnie kobiety w ciąży oraz karmiące.

Dodatkowo solcoseryl może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Przed użyciem należy skonsultować się ze swoim lekarzem, szczególnie jeżeli wykorzystujesz preparat w celu leczenia choroby.


Podsumowanie

Solcoseryl jest substancją, która wykazuje wyraźne działanie regeneracyjne.

Nasila syntezę kolagenu, poprawia gospodarkę cukrową, redukuje zmęczenie i wiele innych.

Jednakże uważać powinny osoby, które przyjmują leki. Dlatego przed użyciem skonsultuj się ze swoim lekarzem.