Wlewy dożylne arginina - przepis na prawidłowe ciśnienie krwi!
Facebook Instagram

Wlewy dożylne arginina

Arginina jest aminokwasem, który pełni w ustroju rozmaite funkcje – od budowy białek do uczestnictwa w wytwarzaniu tlenku azotu. Jest to element niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Pomimo iż dorośli potrafią sami syntezować ten aminokwas, jego dodatkowa podaż jest wymagana w przypadku niektórych schorzeń. Wlewy dożylne z argininy cieszą się szczególną popularnością wśród sportowców. Ta forma suplementacji jest o wiele lepsza niż podaż doustna, ponieważ wchłanianie argininy nie jest ograniczane przez jelita.

Udział argininy w syntezie tlenku azotu

Arginina jest bezpośrednim prekursorem tlenku azotu, który powstaje w reakcji katalizowanej przez syntazę tlenku azotu – enzym, który można znaleźć w większości tkanek naszego organizmu. Tlenek azotu jest niewielkim związkiem, który jednak pełni wiele ważnych funkcji. Bierze udział w prawidłowym działaniu układu sercowo-naczyniowego, mediuje reakcje immunologiczne, a także jest neuroprzekaźnikiem. Warto zainteresować się suplementacją argininy, gdyż wpływa ona bezpośrednio na stężenie dobroczynnego tlenku azotu.

Kroplówka arginina a choroby sercowo-naczyniowe

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią jeden z największych problemów zdrowotnych. Schorzenia te są przyczyną prawie 50% zgonów w naszym kraju, co doskonale ukazuje skalę problemu. Do chorób tych zalicza się między innymi: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, miażdżyca czy udar mózgu. Okazuje się, że arginina, a zwłaszcza jej metabolit – tlenek azotu, mogą być ważnym elementem prewencji.

Arginina wpływa przede wszystkim na funkcjonowanie śródbłonka – wewnętrznej warstwy wyścielającej naczynia krwionośne, która nie tylko stanowi barierę, ale także spełnia funkcje endokrynne. To właśnie śródbłonek odpowiada za prawidłowe napięcie naczyń, poprzez wydzielanie czynników, które je rozszerzają bądź kurczą. Jednym z takich czynników jest tlenek azotu, który silnie rozszerza naczynia, zwiększając tym samym przepływ krwi. Dodatkowo, tlenek azotu hamuje przyleganie i agregację leukocytów oraz płytek krwi, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Jego właściwości przeciwutleniające zapobiegają oksydacji cholesterolu LDL, co jest składową patomechanizmu miażdżycy. 

Badania naukowe sugerują, że suplementacja argininy przyczynia się do poprawy krążenia krwi osób, u których było to wcześniej zaburzone. Jak udowodniono, wlewy dożylne z argininy zwiększają przepływ krwi u osób z chorobą tętnic obwodowych aż dwukrotnie, co stanowi porównywalne działanie ze stosowanymi w terapii preparatami naczyniorozszerzającymi. Aminokwas ten okazuje się dobroczynny również w przypadku nadciśnienia tętniczego. U chorych na łagodną postać tej choroby, podaż argininy powodowała spadek średniego ciśnienia tętniczego o 8%, dodatkowo usprawniając funkcję śródbłonka.

Arginina w świecie sportu

Wśród pasjonatów sportu, odżywki przedtreningowe cieszą się szczególnym powodzeniem. Stosowane są w celu zwiększenia siły i wytrzymałości, a także by maksymalizować korzyści czerpane z treningu. Arginina jest aminokwasem, który bardzo często znajduje się w składzie owych odżywek i są ku temu powody. Wlewy dożylne z argininą są doskonałym sposobem na usprawnienie swojego treningu i polepszenie osiągnięć sportowych.

Badania naukowe pokazały, że suplementacja argininą przyczynia się do zmniejszenia zużycie tlenu podczas wysiłku fizycznego, dzięki czemu wydłuża się czas do uczucia wyczerpania. Korzyści związane są również z wcześniej wspomnianą poprawą przepływu krwi, dzięki której więcej jej trafia do mięśni szkieletowych. Pozwala to na szybszy i sprawniejszy transport tlenu oraz składników odżywczych do mięśni, co nie tylko wpływa na wydajniejszy trening, ale także ułatwia budowę masy mięśniowej.

Ciągle trwają badania naukowe nad wpływem suplementacji argininą a zwiększeniem uwalniania hormonu wzrostu. Istnieje publikacja, która twierdzi, że 3-tygodniowa podaż tego aminokwasu powoduje zwiększenie sekrecji hormonu wzrostu o 35,7%. Jest to jednak wzrost indukowany wysiłkiem fizycznym i spada w krótkim czasie po jego zakończeniu. Inne badanie naukowe wskazuje, że suplementacja wysokimi dawkami argininy przyczynia się do zwiększenia wydzielania hormonu wzrostu podczas snu wolnofalowego nawet o 60%. Z pewnością jest to zagadnienie, które wykazuje potencjał, ale wymaga jeszcze jednoznacznego potwierdzenia w świecie nauki.