Wlewy dożylne elektrolity - sód, potas, wapń, magnez w jednym!
Facebook Instagram

Wlewy dożylne elektrolity

Bez elektrolitów nie ma życia! W tym stwierdzeniu nie ma ani odrobiny przesady, dlatego tak ważne jest, by utrzymywać ich prawidłowe stężenie. Elektrolity to rozpuszczone w płynach ustrojowych jony metali, głównie sodu, potasu, wapnia i magnezu. Pełnią one w organizmie kluczowe funkcje – są odpowiedzialne między innymi za skurcz mięśni oraz przewodzenie impulsów nerwowych. Kroplówka z elektrolitów jest szczególnie wskazana dla wszystkich osób, które narażone są na ich niedobory. Grożą one nie tylko chorym na przewlekłe choroby nerek czy niewydolność serca, ale także sportowcom i osobom pracującym ciężko fizycznie. Niekiedy zaburzenia elektrolitowe mogą wystąpić na skutek zbyt małego spożycia wody lub przez stosowanie nieprawidłowej diety.

Sód – główny elektrolit przestrzeni zewnątrzkomórkowej

Chociaż nadmiar sodu przyczynia się do rozwoju nadciśnienia, jest on niezbędny do zachowania równowagi w naszym organizmie. Sód zlokalizowany jest głównie na zewnątrz komórek, w otaczających je płynach – surowicy krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym czy płynie śródmiąższowym. Pierwiastek ten ma kluczowe znaczenie w przewodzeniu impulsów nerwowych. Jego stężenie na zewnętrznej stronie błony komórkowej jest 10 razy wyższe niż po jej wewnętrznej stronie, co warunkuje powstanie potencjału komórkowego. Sód uczestniczy w regulacji gospodarki wodnej organizmu, przez co jego stężenie ma duży wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Obecność sodu jest również niezbędna podczas wchłaniania w jelicie cienkim chlorków, aminokwasów, glukozy, a także wody. Niedobory sodu nie są zbyt częste, ale mogą wystąpić na skutek przewlekłych biegunek lub wymiotów, zaburzonej pracy nerek czy niewydolności wątroby.

Potas – niedoceniany pierwiastek o zbawiennym wpływie na układ sercowo-naczyniowy

Mimo iż jest to niezwykle ważny pierwiastek, który wykazuje szerokie działanie prozdrowotne, niedobory potasu są bardzo częste w społeczeństwie. Potas, tak samo jak wspomniany wcześniej sód, uczestniczy w generowaniu potencjału elektrycznego komórki, koniecznego do przewodzenia impulsów nerwowych, skurczu mięśni czy prawidłowej pracy serca. Pierwiastek ten jest związany także z gospodarką wapniową organizmu – wlewy dożylne elektrolitów, które zawierają potas, przyczyniają się do zahamowania wydalania wapnia z organizmu, dzięki czemu zapobiegają wystąpieniu objawów osteoporozy. Publikacje naukowe wykazały, że suplementacja potasu może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu nawet o 24%. Dodatkowo, podaż tego pierwiastka powoduje większe wydalanie sodu, dzięki czemu obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Wapń – niezbędny składnik zdrowych kości i zębów

99% tego pierwiastka zlokalizowane jest w kościach i zębach w postaci kryształów hydroksyapatytu. Wapń jest niezbędny w prawidłowym rozwoju kośćca, a także warunkuje jego wytrzymałość na rozciąganie i ciśnienie. Jego prawidłowy poziom jest szczególnie ważny dla dzieci, ciężarnych kobiet oraz seniorów. Niedobory wapnia są niestety częste – wszystko z powodu nieprawidłowej diety, która obfituje w związki hamujące wchłanianie tego pierwiastka. Wapń uczestniczy też w prawidłowym skurczu mięśni, poprzez wiązanie się z troponiną. Oprócz tego pełni rolę przekaźnika drugiego rzędu w wielu szlakach sygnałowych, kontroluje wydzielanie niektórych hormonów, a także wpływa na krzepnięcie krwi czy wzrost komórek. Wlewy dożylne elektrolitów pozwalają na szybkie uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka, gwarantując lepsze samopoczucie.

Magnez – król życia

Magnez jest ważnym kofaktorem dla wielu enzymów – uczestniczy w ponad 300 reakcjach metabolicznych. Zaangażowany jest między innymi w metabolizm węglowodanów i lipidów, a także w produkcję wysokoenergetycznych fosforanów. Od magnezu zależna jest synteza białek, DNA oraz RNA. Bierze on także udział w transporcie jonów potasu i wapnia przez błonę komórkową, sygnalizacji międzykomórkowej oraz migracji komórek. Badania naukowe wykazały, że niedobory magnezu wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wielu schorzeń. Wspomina się między innymi o nadciśnieniu tętniczym, arytmii, insulinooporności oraz cukrzycy typu 2. Polecane przez nas wlewy dożylne zawierają w swym składzie również magnez, przez co ich stosowanie może stanowić prewencję wyżej wymienionych chorób.