Wlewy dożylne glutation - nieoceniona pomoc dla zdrowia! Sprawdź!
Facebook Instagram

Wlewy dożylne glutation

Glutation to mały tripeptyd syntezowany w ustroju człowieka z trzech aminokwasów: kwasu glutaminowego, cysteiny oraz glicyny. Występuje on w każdej żywej komórce, w największych stężeniach w cytoplazmie, jądrze oraz mitochondriach, gdzie spełnia szereg kluczowych funkcji. Popularność glutationu wynika przede wszystkim z jego właściwości przeciwutleniających, które chronią organizm przed destrukcyjnym działaniem stresu oksydacyjnego. Przyjrzyjmy się jednak bliżej jego niektórym działaniom, by odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego warto zainteresować się wlewami dożylnymi z glutationu?

Glutation – ważna obrona organizmu przed wolnymi rodnikami 

Szybki i intensywny tryb życia nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Stres, zła dieta, wszechobecne zanieczyszczenia czy używki – wszystko to może spowodować zachwianie delikatnej równowagi i wywołać stres oksydacyjny. Tempo tworzenia wolnych rodników bierze wtedy górę nad mechanizmami ich neutralizacji, co bywa tragiczne w skutkach. Utlenione białka i lipidy przestają spełniać swoje podstawowe funkcje, a błony komórkowe ulegają stopniowej degradacji, aż do śmierci komórki.

Glutation jest jednym z ważniejszych związków wymiatających wolne rodniki. Neutralizuje on między innymi nadtlenek wodoru, nadtlenki organiczne oraz inne reaktywne formy tlenu. Dodatkowo uczestniczy w detoksykacji niektórych toksyn oraz leków, na przykład paracetamolu. Warte wspomnienia jest także działanie chelatujące glutationu, dzięki któremu wiąże on jony niebezpiecznych metali ciężkich takich jak kadm czy ołów. Jak widać, działanie ochronne glutationu jest wielowymiarowe, dlatego tym bardziej powinniśmy zadbać o jego wysoki poziom w organizmie.

Przyspieszenie regeneracji po intensywnych treningach

Wlewy dożylne z glutationu powinny szczególnie zainteresować sportowców. Powszechnym jest fakt, że intensywny trening fizyczny generuje dużą ilość wolnych rodników i przyczynia się do stresu oksydacyjnego. Zawodowi sportowcy bardzo często mierzą się ze spowolnieniem regeneracji i wynikającymi z tego urazami. Jak się okazuje, glutation nie tylko znacząco poprawia szybkość regeneracji, ale również znosi bóle mięśni i zmęczenie. Dodatkowo, ten antyoksydant jest niezbędny dla rozwoju masy mięśniowej, ponieważ warunkuje prawidłowe ukształtowanie białek. Publikacje naukowe opisują również silną zależność między poziomem glutationu w męskich jądrach, a produkcją testosteronu. 

Szansa dla chorych na stany zapalne układu pokarmowego

Przewlekłe schorzenia układu pokarmowego są szczególnie uciążliwe i znacznie obniżają komfort życia. Choroby zapalne jelit, takie jak nieswoiste zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna, charakteryzują się zwiększonym stresem oksydacyjnym, a także upośledzeniem mechanizmów ochronnych – w tym zmniejszeniem poziomu glutationu. Glutation stanowi najważniejszy związek antyoksydacyjny w tkance jelit. Dodatkowo, jego zredukowana forma uczestniczy w recyklingu innych zużytych przeciwutleniaczy – witaminy C i E. Obniżone stężenie glutationu skutkuje więc istotnym zaburzeniem równowagi w przewodzie pokarmowym i bardziej rozległymi uszkodzeniami tkanek.

Najnowsze publikacje naukowe głoszą, że glutation może stanowić potencjalny środek wspomagający terapię chorób zapalnych jelit. Badania na zwierzętach pokazały, że większa jednorazowa dawka glutationu wstrzyknięta przed wywołaniem dolegliwości, wykazuje działanie ochronne. Mniejsze dawki tego związku, podawane przez osiem tygodni po wystąpieniu nawrotu, istotnie poprawiły zmiany wynikłe z peroksydacji lipidów i stanu zapalnego.

Kroplówka glutation – dla kogo?

Przede wszystkim, należy podkreślić, że suplementacja doustna glutationu nie ma najmniejszego sensu. Już w żołądku, związek ten ulega bardzo szybkiej hydrolizie, przez co traci wszystkie swoje właściwości. Najefektywniejszą formą uzupełnienia braków glutationu są wlewy dożylne, ponieważ cała jego dawka trafia bezpośrednio do krwioobiegu. Kto powinien zainteresować się wlewami z glutationu? Przede wszystkim ludzie starsi, u których produkcja tego antyoksydantu jest obniżona. Suplementacja jest także wskazana w takich jednostkach chorobowych jak: cukrzyca i jej powikłania, a także niedobory immunologiczne (AIDS). Istnieją wiarygodne przesłanki, że glutation może spowolnić postęp schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. Istotnie zmniejszenie ustrojowej puli glutationu jest charakterystyczne także dla nadmiernego spożywania alkoholu, więc wlewy dożylne są dobrym pomysłem, by wspomóc regenerację u osób walczących z chorobą alkoholową.