Wlewy dożylne kwas ALA (alfa-liponowy) - przepis na szczupłą sylwetkę!
Facebook Instagram

Wlewy dożylne kwas ALA (alfa-liponowy)

Kwas alfa-liponowy był niegdyś uważany za witaminę, obecnie jednak wiadomo, że nasze organizmy potrafią go syntezować. Chemicznie jest to ośmiowęglowy kwas tłuszczowy, który zawiera dodatkowo dwa atomy siarki. Związek ten jest przede wszystkich kofaktorem w wieloenzymatycznych kompleksach mitochondrialnych, gdzie uczestniczy w metabolizmie energetycznym tkanek oraz przemianach aminokwasów. Należy także zaznaczyć, że kwas alfa-liponowy pełni rolę przeciwutleniacza chroniącego organizm przed skutkami stresu oksydacyjnego. Od dłuższego czasu obserwuje się wzrost zainteresowania tym związkiem, a ilość publikacji naukowych sugerujących użyteczność suplementacji w medycynie ciągle wzrasta. Wlewy dożylne kwasu ALA to świetny sposób, by wspomóc swój organizm w walce z wieloma schorzeniami. Warto poznać liczne korzyści płynące z tego typu suplementacji.

Kroplówka ALA w walce z wolnymi rodnikami

Mimo iż reaktywne formy tlenu (tzw. wolne rodniki tlenowe) są nam niezbędne w neutralizacji patogenów czy przekazywaniu sygnałów, w niektórych przypadkach przyczyniają się do rozwoju wielu poważnych schorzeń. Gdy wolnych rodników jest zbyt dużo, zaczynają one niszczyć prawidłowe białka, lipidy oraz błony komórkowe. Zjawisko to nazywane jest stresem oksydacyjnym i zachodzi w naszym organizmie pod wpływem rozmaitych czynników, takich jak palenie papierosów, przewlekły stres, nieprawidłowa dieta czy zanieczyszczenia środowiska. Antyoksydanty to grupa związków, które wiążą i neutralizują wolne rodniki tlenowe, zapobiegając destruktywnym skutkom ich działania. 

Kwas alfa-liponowy wykazuje właściwości antyoksydacyjne, zmiatając między innymi: rodniki hydroksylowe, tlen singletowy, kwas podchlorawy czy nadtlenoazotyn. Jego aktywność antyoksydacyjna jest czasami porównywalna z działaniem witaminy C bądź glutationu. Dodatkowo, okazuje się, że wlewy dożylne kwasu ALA mogą usprawnić detoksykację organizmu z metali ciężkich. Związek ten chelatuje jony metali takich jak ołów, cynk, miedź oraz mangan, zapobiegając wywoływanym przez nie uszkodzeniom. Badania naukowe wskazują, że kwas ALA w regeneracji innych, uprzednio zużytych antyoksydantów (witaminy C, witaminy E oraz glutationu) w organizmie, co prowadzi do zwiększenia ich stężenia.

Dobra wiadomość dla diabetyków

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę cierpi około 3 milionów osób. Jest to choroba nie tylko znacznie obniżająca komfort życia, ale prowadząca także do wielu groźnych powikłań takich jak: nefropatia, retinopatia czy cukrzycowe uszkodzenie nerwów obwodowych. Liczne badania wskazują, że kwas ALA może przynosić pewne korzyści u cukrzyków. Pod jego wpływem zaobserwowano wzrost wrażliwości na insulinę, co zapobiega rozwojowi insulinooporności, która jest jednym z zaburzeń w cukrzycy typu 2.

Nie bez znaczenia jest także działanie antyoksydacyjne kwasu alfa-liponowego, które może z powodzeniem ograniczać powikłania cukrzycy. Dowiedziono, że stres oksydacyjny w organizmach diabetyków, znacznie przewyższa poziomy mierzone u zdrowych osób. Badania wykazały, że dodatkowa suplementacja kwasem alfa-liponowych zmniejsza szkodliwą peroksydację lipidów w wątrobie, trzustce czy naczyniach krwionośnych.

Kroplówka kwasu ALA, a pomoc w redukcji masy ciała

Najnowsze metaanalizy wskazują, że suplementacja kwasem alfa-liponowym przyczynia się do niewielkiego, ale zauważalnego spadku masy ciała. Efekt ten jest bardziej widoczny u osób z nadwagą, które przyjmowały wysokie dawki (powyżej 1200 mg) kwasu ALA. Przypuszcza się, że mechanizm, który odpowiada za wspomaganie odchudzania, polega głównie na zmniejszeniu apetytu. Niektóre badania opisują, że związek ten indukuje wydzielanie z tkanki tłuszczowej apeliny – białka biorącego udział w kontroli apetytu oraz metabolizmie węglowodanów. Istnieją również przesłanki, że długotrwała suplementacja kwasem alfa-liponowym zmniejsza wchłanianie węglowodanów w jelicie cienkim, jednak w tym aspekcie konieczne są bardziej szczegółowe badania.

Korzystne działanie w chorobach sercowo-naczyniowych

Suplementacja wlewami dożylnymi kwasu ALA jest przydatna również w terapii nadciśnienia tętniczego. Oprócz tego, że normalizuje jego wartości, przeciwdziała także zmianom naczyniowym, wywołanym przez tę chorobę. Działanie to wynika z zapobieganiu nadmiernej ekspresji endoteliny 1, a także dzięki redukcji masy ciała. Kwas alfa-liponowy zapobiega również uszkodzeniom wynikłym z niedokrwienia i późniejszej reperfuzji. Jest to możliwe do zaobserwowania między innymi w trakcie zawału mięśnia sercowego czy udaru niedokrwiennego mózgu. Przypuszcza się, że jest to działanie wielokierunkowe. Kwas ALA zapobiega obniżeniu stężenia ATP – związku wysokoenergetycznego, a jednocześnie hamuje aktywację prozapalnych czynników transkrypcyjnych. Nie bez znaczenia są tutaj również właściwości antyoksydacyjne, które skutecznie ograniczają działanie wolnych rodników tlenowych podczas reperfuzji tkanki.