Wlewy dożylne magnez - regeneracja i zdrowe serce w jednym!
Facebook Instagram

Wlewy dożylne magnez

Magnez to pierwiastek zwany królem życia. Przyglądając się bliżej roli, jaką pełni w naszym organizmie, można stwierdzić, że nie ma w tym stwierdzeniu ani krzty przesady. Niedobory magnezu są w naszym społeczeństwie bardzo częste, z uwagi na źle zbilansowaną dietę i wysokoprzetworzoną żywność. Warto poznać funkcje tego pierwiastka, by samemu przekonać się, jak ważna jest jego suplementacja. Wlewy dożylne z magnezu pozwalają na wiele szybsze uzupełnienie jego niedoborów, w porównaniu do suplementacji doustnej.

Magnez – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Ten makroelement jest zaangażowany w ponad 300 ważnych reakcji metabolicznych. Część z nich związana jest z metabolizmem węglowodanów oraz lipidów, inne biorą udział w wytwarzaniu ATP, czyli wysokoenergetycznego związku zasilającego większość procesów życiowych. Obecność magnezu jest także konieczna w syntezie DNA, RNA i niektórych białek. Duża jest również rola tego pierwiastka w budowie i prawidłowym funkcjonowaniu kości, poprzez udział we wchłanianiu, transporcie i wbudowywaniu wapnia. Dodatkowo, magnez uczestniczy w przemianie witaminy D w jej aktywną formę.

Nie można zapomnieć o roli magnezu w transporcie jonów w poprzek błony komórkowej – to jedna z jego najważniejszych funkcji. Pozwala to między innymi na sprawne przekazywanie impulsów nerwowych, skurcz mięśni czy prawidłowy rytm serca. Pierwiastek ten bierze udział także w sygnalizacji i migracji komórek, co umożliwia gojenie się ran. To tylko mały wycinek funkcji magnezu w ludzkim organizmie, więc tym bardziej niepokoi fakt, że tak wiele osób cierpi na niedobory tego makroelementu.

Dlaczego wlewy dożylne magnezu są lepsze od standardowej, doustnej suplementacji? Przede wszystkim należy podkreślić, że wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego może być zmniejszone przez wiele składników pokarmowych. Do minerałów zmniejszających wchłanianie należą między innymi: cynk, fosforany oraz duże dawki wapnia. Na baczności powinny się mieć również osoby, których dieta jest bogata w tłuszcze. Negatywnie na wchłanianie magnezu wpływają również fityniany (obecne w zbożach i roślinach strączkowych), a także kwas szczawiowy (zawarty w szpinaku, orzechach czy herbacie). Jak się okazuje, nawet najlepsze preparaty doustne wchłaniają się w ograniczonym stopniu. Kroplówka z magnezem wchłania się w całości, ponieważ jest podawana bezpośrednio do ustroju.

Kroplówka magnez a choroby układu sercowo-naczyniowego

Badania naukowe wskazują, że magnez może stanowić prewencję oraz dodatek do terapii chorób układu sercowo-naczyniowego. Wskazuje się na powiązanie suplementacji magnezem z mniejszym ryzykiem nadciśnienia tętniczego. Przyjmowanie dużych dawek tego pierwiastka u osób z obecnym już nadciśnieniem, może przyczynić się do nieznacznego obniżenia wartości ciśnienia. Niektóre publikacje naukowe wykazały, że suplementacja może zmniejszyć ryzyko udaru nawet o 11%! Obserwuje się również zmniejszenie ryzyka choroby wieńcowej (o 10-22%), zawału serca (do 39%).

Pomoc w terapii bólu

Obniżony poziom magnezu obserwuje się w osób cierpiących z powodu nawracających bólów migrenowych. Badania wykazały, że suplementacja tego makroelementu wyraźnie zmniejsza częstość napadów migrenowych oraz ich dotkliwość. Co więcej, wskazuje się, że magnez podany we wlewie dożylnym jest w stanie zakończyć trwający atak, a także zapobiega jego nawrotom w ciągu następnej doby. To świetna informacja dla osób, których komfort życie jest znacznie obniżony przez częste napady tej dolegliwości.

Co więcej, magnez jest przydatny także w bólach o innym pochodzeniu. Jego suplementacja pomaga częściowo, a nawet całkowicie złagodzić ból spowodowany uszkodzeniem nerwów, wynikłym poprzez uraz, infekcje wirusowe czy w przebiegu zabiegów chirurgicznych. Faktem jest również wpływ suplementacji tego makroelementu w przedłużeniu i wzmocnieniu działania środków przeciwbólowych stosowanych po zabiegach.

Suplementacja magnezem a zaburzenia snu i efekt uspokajający

Większość z nas doświadcza negatywnych skutków przewlekłego stresu. Ciągłe zmęczenie, brak koncentracji, mało efektywny sen – wszystkie te problemy mogą być złagodzone poprzez suplementację magnezem. Ten makroelement może ułatwiać zaśnięcie, a wszystko to dzięki subtelnemu działaniu uspokajającemu. U osób starszych przyczynia się też do wydłużenia snu wolnofalowego. Magnez łagodzi stres poprzez redukcję pobudliwości układu nerwowego i hamowanie nadmiernego uwalniania adrenaliny i noradrenaliny.