Wlewy dożylne NAC (N-acetylocysteina) - najlepsza przyswajalność!
Facebook Instagram

Wlewy dożylne NAC (N-acetylocysteina)

N-acetylocysteina to substancja będąca pochodną endogennego aminokwasu siarkowego – cysteiny. Stanowi ona skuteczny preparat w schorzeniach układu oddechowego, ale udowodniono również, iż w niektórych przypadkach może wykazywać działanie prozdrowotne. Warto przekonać się na sobie, że wlewy dożylne NAC to bezpieczny i skuteczny sposób, by zadbać o swoje zdrowie.

N-acetylocysteina – w służbie Twojej wątrobie

Paracetamol to jeden z najpopularniejszych leków bez recepty, który skutecznie redukuje ból i gorączkę. Niestety, wykazuje też działanie toksyczne dla wątroby. Zatrucia paracetamolem nie należą do rzadkich, a dla co najmniej połowy pacjentów, następstwem będzie niewydolność wątroby oraz jej przeszczep. Obecnie, N-acetylocysteina jest jedynym antidotum w przypadku zatrucia tym lekiem. Na czym polega jej działanie? NAC stanowi źródło cysteiny, która jest jedną ze składowych glutationu – jednego z najsilniejszych przeciwutleniaczy w naszym organizmie. Grupy sulfhydrylowe glutationu wiążą się z toksycznym metabolitem paracetamolu, dzięki czemu dochodzi do jego neutralizacji.

W dalszym ciągu trwają intensywne badania nad wykorzystaniem N-acetylocysteiny w chorobach wątroby. Udowodniono, że może działać hepatoprotekcyjnie między innymi w przypadku niealkoholowego stłuszczenia czy ostrej niewydolności wątroby. Podanie NAC we wlewie dożylnym skutkuje obniżeniem stężenia enzymów: aminotransferazy alaninowej (ALT), aminotransferazy asparaginianowej (AST) oraz fosfatazy zasadowej (ALP). Ich podwyższony poziom świadczy o uszkodzeniu komórek wątroby. 

Kroplówka NAC na infekcje układu oddechowego

Na co dzień śluz w drogach oddechowych pełni funkcje ochronne, jednak są takie schorzenia, w których zalegający nadmiar lepkiej wydzieliny utrudnia oddech. Dzieje się tak w przypadku często występującego zapalenia oskrzeli i płuc, ale także w przebiegu mukowiscydozy, rozstrzenia oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. N-acetylocysteina jest sprawdzonym i skutecznym preparatem, który rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Obecność wolnych grup tiolowych w cząsteczce NAC powoduje rozbicie glikoprotein śluzu, dzięki czemu zmniejsza się jego lepkość.

N-acetylocysteina a walka z trądzikiem

Trądzik to prawdziwa zmora nie tylko nastolatków, ale także wielu osób dorosłych. Zmiany skórne są nieestetyczne i często wpływają na samopoczucie. Trądzik charakteryzuje się nadprodukcją sebum i stanem zapalnym gruczołów łojowych. Najnowsza hipoteza mówi, że za stan zapalny odpowiedzialna jest oksydacja lipidów skóry przez występujące tam wolne rodniki. Pula przeciwutleniaczy jest wyraźnie zmniejszona, przez co ochrona przed stresem oksydacyjnym jest niewystarczająca. Badania naukowe wykazały skuteczność 8-tygodniowej suplementacji w redukcji zmian zapalnych skóry aż o 50%!

Niespodziewana pomoc w rzucaniu palenia

Czy wlewy dożylne N-acetylocysteiny mogą być pomocne w walce z uzależnieniem od nikotyny? Okazuje się, że tak! Publikacje naukowe głoszą, że już 2-tygodniowa suplementacja NAC przyczynia się do spadku ilości spalonych w ciągu dnia papierosów o 25%. Co dziwniejsze, efekty te osiągnięto u osób, które początkowo nie wykazywały chęci walki z nałogiem. Przypuszcza się, że dużą rolę w rozwoju uzależnień odgrywa nadreaktywność układu glutaminergicznego. N-acetylocysteina zwiększa stężenie samej cysteiny, która poprzez antyporter cysteinowo-glutaminianowy działa hamująco na układ glumaminergiczny. Mechanizm ten może wspomagać nie tylko walkę z uzależnieniem od nikotyny, ale także marihuany czy kokainy.

Stres oksydacyjny – największy wróg naszego zdrowia

Często wspominamy, jak bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia jest stres oksydacyjny. Przyczynia się on nie tylko do przyspieszonego starzenia się organizmu, ale także szeregu chorób takich jak: nadciśnienie, miażdżyca czy schorzenia neurodegeneracyjne. Glutation stanowi jeden z silniejszych przeciwutleniaczy i chroni nas zarówno przed wolnymi rodnikami tlenowymi, jak i azotowymi. Nasz organizm potrafi odzyskiwać zużyte cząsteczki glutationu, jednak szybkość tego procesu jest warunkowana poprzez dostępność cysteiny. Wlewy dożylne NAC powodują zwiększenie stężenia cysteiny, dzięki czemu tempo recyklingu glutationu jest większe.