Wlewy dożylne selen - zadbaj o zdrowie swojej tarczycy!
Facebook Instagram

Wlewy dożylne selen

W przebiegu wielu procesów w naszym organizmie, wytworzone zostają wolne rodniki tlenowe. Spełniają one wiele pożytecznych funkcji, jednak gdy równowaga ustroju zostanie zaburzona (na przykład poprzez stres, alkohol czy leki), wytwarzane są one w nadmiarze. Taka sytuacja nazywana jest stresem oksydacyjnym i na dłuższą metę jest bardzo niebezpieczna, ponieważ prowadzi do stopniowego zniszczenia komórek organizmu i materiału genetycznego. Wykazano, że stres oksydacyjny bierze udział w patomechanizmie między innymi: choroby Alzheimera, reumatoidalnego zapalenia stawów, miażdżycy czy chorób nowotworowych. Na szczęście możemy chronić się przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników tlenowych przy pomocy kroplówki z selenu.

Selen to pierwiastek śladowy, który nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Jest on jednak jednym z najsilniej działających antyoksydantów w organizmie człowieka. Ostatnie lata obfitują w badania i publikacje naukowe, które sugerują, że suplementacja selenem może stanowić nie tylko profilaktykę chorób, ale także przynosić pewne korzyści terapeutyczne. Zdecydowanie warto przyjrzeć się temu pierwiastkowi bliżej, zwłaszcza, że na jego niedobór cierpi duża część społeczeństwa. Wlewy dożylne z selenu wydają się stanowić idealną formę uzupełnienia braków, które bardzo ciężko wyrównać przy pomocy samej diety. 

Rola selenu w chorobach układu sercowo-naczyniowego

Miażdżyca tętnic to powolna i podstępna choroba, która może prowadzić do udaru mózgu, tętniaka aorty czy nawet zawału mięśnia sercowego. W jej rozwoju bardzo duży udział mają wolne rodniki tlenowe, przyczyniające się do postępującego uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Za ochronę układu sercowo-naczyniowego odpowiada enzym, który w swym centrum aktywnym zawiera selen – peroksydaza glutationowa (GPx). Enzym ten redukuje rodniki tlenowe takie jak: nadtlenek wodoru czy anion nadtlenoazotynowy, co zapobiega utlenianiu fosfolipidów i estrów cholesterolu. Mechanizm ten chroni naczynia przed odkładaniem się utlenionych cząsteczek cholesterolu LDL. Dodatkowo GPx hamuje uwalnianie fosfolipazy A2, co zmniejsza uwalnianie kwasu arachidonowego – prekursora związków prozapalnych. Publikacje naukowe wskazują, że suplementacja selenem koreluje ze zwiększeniem aktywności GPx, a jednocześnie z lepszą ochroną przed miażdżycą.

Jak się okazuje, rola selenu nie ogranicza się jedynie do hamowania rozwoju zmian miażdżycowych. Wykazano, że obniżony poziom tego pierwiastka ma związek z ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej oraz zawału mięśnia sercowego. W dodatku, selen spełnia funkcję kardioprotekcyjną i wspomaga regenerację po już przebytym epizodzie niedokrwienia. Wlewy dożylne z selenu będą z pewnością dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy mają rodzinne predyspozycje do chorób układu sercowo-naczyniowego. Tę formę suplementacji powinny rozważyć również osoby, którzy są w grupie podwyższonego ryzyka z powodu palenia papierosów, otyłości, nadciśnienia, a także cukrzycy.

Kroplówka selen a prawidłowe funkcjonowanie tarczycy

Tarczyca jest gruczołem, który charakteryzuje się bardzo dużą koncentracją selenu. Nic dziwnego, w jej wnętrzu znajduje się kilka selenoenzymów warunkujących jej prawidłowe funkcjonowanie. Zawierające w swym centrum dejodynazy są odpowiedzialne za przekształcanie tyroksyny (T4) do bardziej aktywnej formy – trijodotyroniny (T3). Warto również podkreślić, że produktem syntezy hormonów tarczycy jest szkodliwy nadtlenek wodoru. Także w tarczycy jest on redukowany przez peroksydazę glutationową, która wymaga obecności selenu. Niestety, wykazano, że na stres oksydacyjny bardziej narażone są osoby z chorobami tarczycy, które przebiegają z niedoczynnością. Badania naukowe opisują zależność między długotrwałym niedoborem selenu, a zwiększoną zapadalnością na schorzenia tarczycy takie jak choroba Hashimoto czy wole obojętne.

Kroplówka z selenem nie tylko zmniejsza ryzyko chorób tego gruczołu, ale także pomaga w ich terapii. Jest to szczególnie obiecujące w przypadku choroby Hashimoto, której przebieg można znacząco spowolnić. Selen nie tylko wykazuje działanie protekcyjne poprzez neutralizację nadtlenku wodoru, ale także zmniejsza wydzielanie związków prozapalnych przez komórki układu immunologicznego. Skutkuje to zmniejszeniem stężenia przeciwciał anty-TPO oraz anty-Tg we krwi i zahamowaniem destrukcji oraz włóknienia gruczołu.

Wlewy dożylne selen – dla kogo?

W zasadzie dla każdego!  Przyjmuje się, że prawidłowe stężenie selenu we krwi powinno wynosić 70-150 µg/L, jednak w populacji Polski oscyluje koło 50–55 μg/L i jest zdecydowanie zbyt niskie. Wynika to prawdopodobnie z niewielkiej zawartości tego pierwiastka w glebie, a tym samym w naszej rodzimej żywności. Wlewy dożylne z selenu stanowią najlepszą formę uzupełnienia niedoborów, ponieważ podawany jest on bezpośrednio do krwi i nie jest ograniczony przez wchłanianie w jelicie. Jest to szybki i niezawodny sposób, by zadbać o swoje zdrowie i uchronić się przed wieloma schorzeniami.