Wlewy dożylne wapń - zdrowe kości i mocne zęby! Sprawdź!
Facebook Instagram

Wlewy dożylne wapń

Od 900 do 1300 g masy naszego ciała stanowi wapń – popularny makroelement, który warunkuje zdrowie i wytrzymałość kośćca. Jego stężenie w organizmie jest ściśle kontrolowane. Nie bez powodu! Pierwiastek ten pełni kilka innych funkcji, które są kluczowe do prawidłowego przebiegu wielu procesów. Dlaczego wlewy dożylne z wapnia są korzystniejszą formą suplementacji? Szacuje się, że doustne suplementy wchłaniają się maksymalnie w 50%. Wlewy dożylne z wapnia pozwalają na szybkie uzupełnienie niedoborów, bez względu na wchłanianie z przewodu pokarmowego czy interakcje pokarmowe.

Co powinniśmy wiedzieć o wapniu?

Wystarczające dzienne spożycie wapnia dla osób dorosłych wynosi 1000 g, ale już osoby po 50 roku życia powinny dostarczać go więcej, co najmniej 1300 g. Niestety, niedobory tego pierwiastka są w naszym kraju bardzo powszechne – mogą dotykać nawet 55% Polaków. Główną przyczyną niedoborów są błędy dietetyczne. Najlepszym źródłem pokarmowym wapnia jest mleko i jego przetwory – sery czy jogurty. Wysoką zawartością wapnia wyróżniają się także przetworzone ryby, zwłaszcza te, które spożywane są razem z ośćmi (sardynki). Istnieją również produkty roślinne, które zawierają ten pierwiastek. Są to między innymi nasiona fasoli, orzechy, a także natka pietruszki. Należy jednak podkreślić, że tak dostarczany wapń jest o wiele gorzej przyswajalny. Dodatkowym źródłem tego makroelementu może być woda wysokozmineralizowana. Wlewy dożylne z wapnia są szczególnie polecane dla osób, które nie mogą pokryć zapotrzebowania poprzez dietę, na przykład z powodu chorób przewodu pokarmowego. Suplementacja jest także wskazana dla osób starszych, które są narażone na ubytki w tkance kostnej.

Regulacja poziomu wapnia w organizmie

Poziom wapnia w organizmie podlega bardzo restrykcyjnej regulacji, co pokazuje nam, jak ważny jest ten pierwiastek. Gospodarka wapniowo-fosforanowa jest kontrolowana przez dwa hormony: parathormon i kalcytoninę, a także przez witaminę D3. Gdy stężenie wapnia we krwi spada poniżej pewnego poziomu, parathormon zwiększa jego wchłanianie jelitowe, hamuje wydalanie przez nerki oraz promuje uwalnianie tego pierwiastka z kości. Dlatego też długotrwały niedobór wapnia może powodować ubytki kostne i przyczyniać się do rozwoju osteoporozy. Na metabolizm wapnia wpływa także witamina D3, która również powoduje zwiększenie jego puli osoczowej. 

Makroelement, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie 

Wapń jest niezbędny między innymi w procesie skurczu oraz rozkurczu naczyń krwionośnych, przewodzeniu impulsów nerwowych, skurczu włókien mięśniowych czy sekrecji niektórych hormonów. Komórki pobudliwe, takie jak neurony czy komórki mięśniowe, posiadają w błonie komórkowej zależne od napięcia kanały wapniowe. Gdy impuls elektryczny dociera do komórki, kanały te otwierają się i umożliwiają napływ wapnia do jej wnętrza. Jest to element, bez którego nie jest możliwy skurcz mięśni szkieletowych. 

Ten ważny pierwiastek bierze również udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu krzepnięcia. Wiązanie jonów wapnia jest konieczne do aktywacji siedmiu czynników, które współtworzą kaskadę krzepnięcia. Jeżeli czynniki te nie działają prawidłowo, zaburzone jest powstawanie skrzepu, co grozi nadmierną utratą krwi w przypadku zranień. 

Kroplówka wapń a zdrowe kości i mocne zęby

99% wapnia znajdującego się w naszym organizmie, zmagazynowane jest właśnie w kościach i zębach. Pierwiastek ten wchodzi w skład hydroksyapatytu – minerału, który warunkuje mechaniczną wytrzymałość naszego szkieletu. Buduje on także szkliwo zębów, które jest najtwardszą tkanką w naszym ciele. Wbrew temu co nam się wydaje, kości są bardzo dynamiczną tkanką i w ciągu całego życia ulegają stałemu przemodelowaniu. W prawidłowych warunkach, aktywność osteoblastów (komórek kościotwórczych) pozostaje w równowadze z aktywnością osteoklastów (komórek kościogubnych), dzięki czemu kości pozostają wytrzymałe i mocne. Niestety, w przypadku niedoboru wapnia, osteoklasty stają się bardziej aktywne, a w kościach zaczynają pojawiać się ubytki, przez co są szczególnie narażone na uszkodzenia i złamania. W myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć, powinniśmy dbać, by niedobory makroelementów nas nie dotyczyły. Dla szybkiego uzupełnienia poziomu wapnia polecamy wlewy dożylne, które są najskuteczniejszą formą suplementacji. Kroplówka z wapniem cechuje się bowiem największą wchłanialnością.