Wlewy z witaminy C - szybka regeneracja organizmu | Kroplowka.pl
Facebook Instagram

Wlewy z witaminy C

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to jeden z najbardziej znanych przeciwutleniaczy. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, której nie potrafimy produkować w organizmie, więc musimy dostarczać ją wraz z pożywieniem. Jej popularność stale rośnie, co nie powinno nikogo dziwić. Długotrwały stres oksydacyjny jest przyczyną wielu chorób, a dzisiejszy styl życia niestety nas nie oszczędza. Wolne rodniki tlenowe uszkadzają praktycznie wszystko, co spotkają na swojej drodze – białka, lipidy, błony komórkowe, a także materiał DNA. W medycynie opisano wiele chorób, u podłoża których stoi stres oksydacyjny. Są to między innymi: miażdżyca tętnic, nadciśnienie tętnicze czy liczne choroby zapalne. Odpowiednia podaż przeciwutleniaczy w życiu codziennym mogłaby znacznie spowolnić rozwój tych schorzeń, o ile nie zapobiec ich pojawieniu się. Wlewy z witaminy C są doskonałym pomysłem, by w prosty i szybki sposób wspomóc swój organizm dodatkową porcją przeciwutleniaczy. Ciężko opisać wszystkie działania tej witaminy, jednak warto przyjrzeć się kilku z nich.

Kroplówki z witaminą C – skuteczna pomoc w walce o piękną i młodą skórę

Kolagen jest jednym z głównych białek skóry i jest odpowiedzialny za jej elastyczność. Jego stopniowa degradacja jest główną przyczyną powstawania nieestetycznych zmarszczek. Czynniki środowiskowe takie jak palenie tytoniu, zanieczyszczenia czy promieniowanie słoneczne, powodują wytwarzanie szkodliwych wolnych rodników, a tym samym przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. Witamina C, dzięki silnemu działaniu przeciwutleniającemu, jest skuteczną ochroną dla kolagenu. Dodatkowo hamuje ona działanie metaloproteinaz – enzymów, które są odpowiedzialne za rozkład kolagenu. 

Warto podkreślić, że witamina C jest również niezbędna do syntezy kolagenu. Sprawia to, że witamina ta jest nieoceniona, jeśli chodzi o gojenie się ran i oparzeń. Wykazano, że jej suplementacja skutkuje szybszym gojeniem oraz wytworzeniem wytrzymalszej blizny. Z kolei inne publikacje naukowe opisują, że witamina C działa hamująco na tyrozynazę – enzym uczestniczący w syntezie melaniny, czyli barwnika skóry. Jest to działanie delikatne, jednak bardzo pomocne w przypadku hiperpigmentacji, a także plam starczych.

Witamina C a cukrzyca i jej powikłania

Choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, dna moczanowa czy nadciśnienie tętnicze, to stale rosnący problem w naszym społeczeństwie. Nieprawidłowa dieta, brak snu, ciągły stres, używki – wszystko to oddziaływuje na nas długofalowo, niszcząc nam zdrowie. Badania wskazują, że niektóre objawy tych chorób mogą zostać złagodzone poprzez suplementację witaminą C. 

W Polsce cukrzyca typu II dotyczy prawie 2 milionów osób. Jest to choroba przewlekła, która stopniowo powoduje powikłania w różnych narządach ciała. Witamina C może być stosowana jako prewencja przed tym schorzeniem. Długoterminowe badania wskazują, że osoby o bardzo niskim stężeniu witaminy C we krwi były bardziej narażone na ujawnienie się cukrzycy typu II aż o 62%! Witamina C może również subtelnie obniżać stężenie glukozy we krwi, poprzez hamowanie rezystyny – polipeptydu uczestniczącego w rozwoju insulinooporności. Warto wspomnieć, że witamina ta może także przeciwdziałać uszkodzeniom małych naczyń krwionośnych wywołanych przez cukrzycę, które prowadzą do neuropatii (uszkodzenia nerwów obwodowych) czy retinopatii (uszkodzenia siatkówki oka). 

Warto zadbać o układ sercowo-naczyniowy!

Witamina C jest niezbędna w jednej z reakcji rozkładu cholesterolu, więc nikogo nie dziwi fakt, że jej niedobór będzie skutkował zwiększonym stężeniem całkowitego cholesterolu w organizmie. Nie jest to korzystna sytuacja, gdyż zwiększa ona ryzyko miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych. Miażdżyca jest także wywoływana przez szkodliwy wpływ wolnych rodników tlenowych na lipidy błon komórkowych i surowicy krwi. Wykazano, że witamina C sprawdza się jako przeciwutleniacz także w naczyniach krwionośnych, gdzie zmniejsza stres oksydacyjny. 

Mamy również dobrą wiadomość dla wszystkich osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze! Badania wskazują, że dawki witaminy C rzędu 500 miligramów mogą działać moczopędnie, usuwając nadmiar wody z organizmu. Przekłada się to na obniżenie wartości ciśnienia tętniczego średnio o 9%. Jak widać witamina C jest doskonałym suplementem dla osób dotkniętych zespołem metabolicznym, gdyż widocznie może poprawić parametry zdrowotne.

Wlewy dożylne witamina C – w służbie Twojemu zdrowiu

Wlewy z witaminy C to najlepszy sposób, by uzupełnić jej poziom w organizmie, ponieważ związek podany dożylnie wchłania się w całości i nie jest ograniczony poprzez układ pokarmowy. Suplementacją powinny zainteresować się grupy szczególnie narażone na niedobory witaminy C – sportowcy oraz osoby starsze. Z czystym sumieniem można jednak stwierdzić, że korzyści z wlewów witaminowych odczuje każdy. Obejmują one nie tylko profilaktyka i wspomaganie leczenia poważnych chorób. To także lepsze samopoczucie i więcej energii w życiu codziennym.