Zastrzyk witamina B12 - skuteczne uzupełnienie niedoborów!
Facebook Instagram

Zastrzyk witamina B12

Pod pojęciem witaminy B12 kryje się tak naprawdę kilka związków chemicznych zawierających w swej budowie układ korynowy. W organizmie człowieka największe znaczenie ma metylokobalamina, deoksyadenozylokobalamina oraz hydroksykobalamina. Zastrzyk z witaminy B12 zawiera z kolei cyjanokobalaminę – formę, która charakteryzuje się dobrą trwałością, a także zdolnością rozpadu do form aktywnych. Jakie są funkcje tych niezwykle ważnych związków, kto jest narażony na niedobory oraz czy zastrzyki z witaminy B12 to dobra forma suplementacji – poniższy artykuł odpowie na te wszystkie pytania.

Źródła witaminy B12 i narażenie na jej niedobory

Witamina B12 jest syntezowana jedynie przez organizmy jednokomórkowe, takie jak bakterie. Jednak bez paniki! Produkują ją także mikroorganizmy zasiedlające układ pokarmowy zwierząt, dlatego mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają sporą ilość kobalaminy. Wysoką zawartością witaminy B12 może poszczycić się wątroba, drób, jaja oraz mleko i jego przetwory. Według obecnego stanu wiedzy, nie istnieją roślinne źródła tej witaminy. Wprawdzie przez długi czas uważano, że fermentowana soja i algi morskie stanowią alternatywę dla produktów pochodzenia zwierzęcego, jednak jak się okazało, zawierają one formę kobalaminy, która jest nieprzyswajalna przez ludzi.

Wchłanianie witaminy B12 zachodzi w części dalszej jelita krętego, a cały proces wymaga obecności czynnika Castle’a, który jest wydzielany przez komórki okładzinowe żołądka. To właśnie problemy w obrębie układu pokarmowego są głównym, obok źle zbilansowanej diety, powodem niedoborów B12. Przewlekłe schorzenia takie jak: celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna czy zaburzenia czynności trzustki, mogą dotyczyć ludzi w każdym wieku i być przyczyną braków kobalaminy. Ostatnie publikacje naukowe opisują również dużą zależność między niedoborem witaminy B12, a zakażeniem Helicobacter pylori – bakterią, odpowiedzialną za chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ szacuje się, że około 80% dorosłych w Polsce zakażonych jest tą bakterią. Częstą przyczyną jest również niedokrwistość Addisona-Biermera – choroba autoimmunologiczna, która charakteryzuje się obecnością przeciwciał przeciwko komórkom okładzinowym żołądka i czynnikowi Castle’a.

Jakie są funkcje oraz skutki niedoboru witaminy B12?

Prawidłowe stężenie witaminy B12 jest niezbędne w przebiegu metabolizmu homocysteiny – aminokwasu, którego zwiększony poziom związany jest z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, depresji, a także chorób otępiennych. Witamina B12 odpowiada przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Gdy człowiek utraci 90% zapasów tej witaminy, nagle ujawniają się objawy neurologiczne, które obejmują zwyrodnienie rdzenia kręgowego, neuropatię obwodową, otępienie czy drętwienie kończyn.

Witamina B12 jest niezbędna w przebiegu powstawania czerwonych krwinek w szpiku kostnym oraz bierze udział w syntezie DNA i RNA w erytroblastach. Jednym z częstszych objawów niedoboru kobalaminy jest niedokrwistość megaloblastyczna. Inne zmiany hematologiczne obejmują nadmierną segmentację neutrofili, spadek ilości trombocytów i leukocytów we krwi oraz podwyższenie stężenia bilirubiny w osoczu. Objawy te mogą być bardzo podobne przy niedoborach kwasu foliowego, dlatego przed wdrożeniem suplementacji warto dokładnie to sprawdzić. Obecnie można oznaczać zarówno stężenie wolnej witaminy B12 we krwi, jak i stężenie transkobalaminy – białka wiążącego tą witaminę. Oznaczenie poziomu kwasu metylomalonowego lub homocysteiny w surowicy krwi, również jest dobrą metodą, która wskazuje wielkość niedoboru witaminy B12.

Zastrzyk z witaminą B12 – dla kogo?

Dodatkowa suplementacja witaminą B12 powinna zostać wdrożona przede wszystkim wśród osób starszych. Badania naukowe wykazały, że niedobór tej witaminy może dotyczyć nawet 46% ludzi w podeszłym wieku. Tak wysoki odsetek wynika zarówno z problemów z przyswajaniem, jak i uboga, często niedoborowa dieta. Nie można pominąć także wpływu leków, które powodują zaburzenia wchłaniania tej witaminy. Warto tutaj szczególnie wspomnieć o metforminie, która jest bardzo często stosowana w przebiegu cukrzycy. Obligatoryjna suplementacja dotyczy również osób stosujących dietę wegańską, ponieważ pozbawiona jest ona jakichkolwiek źródeł witaminy B12. 

Nie można oczywiście zapomnieć o osobach, których niedobory witaminowe wynikają z zaburzeń układu pokarmowego. Wraz z upływem czasu, chorzy na niedokrwistość Addisona-Biermera czy celiakię, rozwijają coraz więcej objawów związanych z niewystarczającym poziomem kobalaminy. W tym przypadku zastrzyk witaminy B12 jest idealną formą uzupełnienia niedoborów, gdyż metoda podania omija przeszkody w obrębie przewodu pokarmowego.