Zastrzyk witamina D3 - dla odporności i mocnych kości! Sprawdź!
Facebook Instagram

Zastrzyk witamina D3

Witamina D3, czyli cholekalcyferol, powstaje z 7-dehydrocholesterolu, który jest prowitaminą. Proces ten zachodzi w naskórku i skórze właściwej, a do jego przebiegu konieczna jest co najmniej kilkunastominutowa ekspozycja na promieniowanie UV. Kontakt ze słońcem w miesiącach letnich, zapewnia nam syntezę witaminy D3 na wystarczającym poziomie, jednak od października do kwietnia wymagana jest dodatkowa suplementacja. Zastrzyk z witaminy D3  stanowi najlepszą formę uzupełnienia niedoborów i osiągnięcia optymalnego stężenia we krwi, ponieważ wchłanianie witaminy nie jest ograniczane przez układ pokarmowy. 

Przez wiele lat utożsamiano witaminę D3 głównie z regulacją gospodarki wapniowo-fosforanowej i wpływem na stan układu kostnego. Wszystko jednak zmieniło się po odkryciu receptorów witaminy D (VDR) w komórkach tkanek pozaszkieletowych. Okazało się, że działanie cholekalcyferolu można zarejestrować w większości układów naszego organizmu. Co zaskakujące, dowiedziono, że witamina D3 reguluje ekspresję ponad 200 genów! Niemożliwym jest, by zawrzeć wszystkie funkcje tego związku w zwięzły artykuł. Warto jednak dowiedzieć się więcej o tej witaminie, by zrozumieć, jak ważna jest jej suplementacja. Jak się okazuje, zastrzyk z witaminą D3 potrafi zdziałać cuda.

Klucz do prawidłowego funkcjonowania układu ruchu

Jak powszechnie wiadomo, prawidłowe stężenie wapnia jest niezbędne do mineralizacji kości. Witamina D3 uczestniczy w gospodarce wapniowo-fosforanowej, oddziaływując na receptory znajdujące się w kościach, jelitach i nerkach, gdzie robi wszystko, by utrzymać prawidłowe stężenie wapnia w osoczu. Zwiększa wchłanianie tego pierwiastka w jelitach, w nerkach promuje wchłanianie zwrotne, a w razie potrzeby uwalnia wapń i fosforany z tkanki kostnej. Od witaminy D3 zależy również prawidłowy metabolizm kośćca, gdyż utrzymuje ona równowagę pomiędzy procesami kościotwórczymi, a resorpcją. Wpływa to na obniżenie obrotu kostnego i zwiększenie masy kości. Zastrzyki z witaminy D3 mogą więc stanowić dobrą ochronę przed bólami kostnymi i osteoporozą, a także zmniejszyć ryzyko złamań.

Witamina D3 wpływa na syntezę białek tkanki mięśniowej, a tym samym zwiększa liczbę komórek mięśniowych. Dodatkowo, uczestniczy w ich różnicowaniu i hamuje degradację, dzięki czemu pozytywnie wpływa na dobrą kondycję organizmu. Niedobór witaminy D3 często objawia się obniżeniem ogólnej sprawności i pracy mięśni, a jak zauważono, nawet niewielkie braki powodują zmniejszenie siły mięśni szkieletowych.

Sprzymierzeniec w walce z chorobami autoimmunologicznymi

Choroby autoimmunologiczne są coraz częstszym problemem w dzisiejszych czasach. Cukrzyca typu 1, stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów powoli wyniszczają zdrowie chorej osoby i znacznie obniżają komfort jej życia. Wszystkie te schorzenia mają powiązanie z metabolizmem witaminy D3, a jej suplementacja może mieć duży wpływ na ich przebieg. Dzieje się tak dzięki jej działaniu immunostymulującym, które przejawia się hamowaniem nadmiernej produkcji cytokin prozapalnych i obniżeniem aktywności immunizacyjnej. 

Publikacje naukowe opisują zależność między długotrwałym niedoborem witaminy D3, a zwiększoną zapadalnością na choroby wynikające z autoimmunizacji. Wskazuje się również na pozytywny efekt suplementacji jako uzupełnienia głównej terapii. Predyspozycją do tego typu chorób jest wystąpienie ich w rodzinie, a także toczące się już schorzenie autoimmunologiczne. Osoby obarczone zwiększonym ryzykiem zachorowania, powinny szczególnie dbać o optymalne stężenie witaminy D3.

Zastrzyk z witaminą D3 w trosce o układ sercowo-naczyniowy

Witamina D3 wykazuje wszechstronne działanie na serce oraz naczynia. Wynika to z pobudzenia ekspresji genów dla białek oddziałujących na naczynia, a także z wpływu na aktywność układu renina-angiotensyna-aldosteron. Witamina ta hamuje również procesy zapalne oraz reguluje układ krzepnięcia. Nie bez znaczenia jest także wpływ na ciśnienie tętnicze, a także metabolizm cukrów i lipidów. 

Okazuje się, że optymalne stężenie witaminy D3 pozwala na zmniejszenie ryzyka zaburzeń krążenia mózgowego oraz udarów mózgu. W dodatku, obserwuje się pozytywne działanie na niektóre składowe zespołu metabolicznego, takie jak nadciśnienie tętnicze, stężenie trójglicerydów i glukozy we krwi.

Czy witamina D może zapobiegać wystąpieniu nowotworów?

Witamina D3 znajduje się od pewnego czasu pod czujnym okiem naukowców, którzy próbują wykorzystać ją w profilaktyce i terapii nowotworów. Korelacja między występowaniem niektórych rodzajów chorób nowotworowych, a niskim stężeniem interesującej nas witaminy, jest od dawna udowodniona. Mowa tutaj o raku jelita grubego, piersi, jajnika, płuc, przełyku, głowy, a także szyi. W jaki sposób to wszystko jest powiązane?

Witamina D3 w pośredni sposób reguluje geny odpowiedzialne za powstawanie białek związanych z procesami namnażania, różnicowania się oraz śmierci komórek. Przykładowo, w przypadku raków szyi i głowy, witamina D3 nie tylko hamuje cykl komórkowy zmienionych nowotworowo komórek, ale także zwiększa ekspresję czynnika naprawy DNA.